Kúzlo domácich sirupov, zaváranín, lekvárov a džemov poznali už naše babičky a prababičky, ktoré každý rok časť letnej úrody dokázali rôznymi spôsobmi uchovať až do zimy. Tak prečo v tejto tradícii nepokračovať?
Jahody a maliny zo záhradky, šťavnaté marhule a broskyne zo sadu alebo čučoriedky a černice, ktoré nazbierate na výlete v lese, sa oplatí doma spracovať a uskladniť. A chuť sladkého ovocia, ktorá pripomína letné bezstarostné dni, si tak možno uchovať naozaj dlho, aj po celý rok.
Sladké letné spomienky si možno uchovať celkom jednoducho v lahodných domácich sirupoch, zaváraninách, lekvároch alebo džemoch a dobre si na nich pochutiť aj v zimnom období. A vôňa sladkého ovocia vás tak aspoň na chvíľku prenesie späť do slnečného leta aj v chladnom a sychravom počasí.
Ovocný kompót sa hodí takmer ku každému nedeľnému obedu, lekvár a džem možno upotrebiť nielen pri príprave raňajok, ale aj pri pečení sladkých pokrmov, ktorým neodolá žiaden maškrtný jazýček. Lahodné ovocné sirupy zasa ponúkajú spôsob, ako si pripomenúť pekné letné dni plné slnka aj v daždivom jesennom období.
Je len málo gurmánov, ktorí dokážu pohrdnúť chutnou ovocnou tortou, lekvárovými buchtami, šiškami, rožkami, palacinkami a pirohmi alebo koláčikmi, rezmi, závinmi a roládami naplnenými chutným domácim džemom. No pokiaľ niekoho väčšmi lákajú sladké domáce sirupy, tu je recept.
Na prípravu domáceho ovocného sirupu, ktorý nie je potrebné sterilizovať, budete potrebovať 2,5 kg ovocia podľa vlastného výberu, 2 kg kryštálového cukru alebo menej – podľa chuti, 5 dkg kyseliny citrónovej a 1,5 litra prevarenej studenej vody. Kto chce, môže pridať aj štipku kyseliny sorbovej.
Umyté ovocie rozmixujte a zalejte prevarenou studenou vodou. Pridajte kyselinu citrónovú, premiešajte a nechajte niekoľko hodín lúhovať. Potom tekutinu preceďte cez sitko, pridajte cukor a kyselinu sorbovú. Rozmiešanú zmes nalejte do sklenených fliaš s tesniacim uzáverom a skladujte v chlade.