7. apríla 2025

Prosperujúca záhrada a kompostovanie

Jeseň je pre záhradu dôležité ročné obdobie, v ktorom sa pripravuje na zimný spánok. No aby v lete dobre prosperovala, pôdu treba pred zimou nielen prekypriť, ale obohatiť aj kvalitným kompostom.   

Na jeseň je v záhrade množstvo opadaného lístia, suchých konárov, zvyšky rastlín, vytrhanej buriny, pokosenej trávy a ideálne je, ak sa všetok tento biologický materiál zužitkuje v komposte.

Kompostovanie je prírodný proces, pri ktorom sa pôsobením mikroorganizmov, vody a kyslíka, organický odpad rozkladá na humusové látky. A vyzretý humus potom významne zlepšuje kvalitu ťažkej aj ľahkej pôdy v záhradách.

Pri ťažkej pôde vyzretý humus zvýši priepustnosť vody a vzdušnosť pôdy, pri ľahkej pôde sa vďaka humusu zvýši súdržnosť a zníži riziko vysychania pôdy. Tým sa pôda v záhrade stáva kvalitnejšou a úrodnejšou.

Domáce kompostovanie je trvalo udržateľný spôsob likvidácie zvyškov nielen záhradného, ale aj kuchynského odpadu a kvalitné organické hnojivo dodáva pôde aj kvalitné živiny. A čo všetko je možné do domáceho kompostu dávať?

Do kompostu je možné dať všetku burinu, odkvitnuté kvety, zvyšky rastlín, suché lístie, pokosenú trávu, slamu, zeminu z kvetináčov, rozdrvené drevo a kôru, piliny a hobliny, popol z dreva, hnoj od domácich aj hospodárskych zvierat.

Z kuchynského odpadu možno do kompostu dávať škrupiny z vajíčok a orechov, zvyšky kávy a niektorých jedál, kôstky a šupky z ovocia a zeleniny, papierové kartóny a prírodné tkaniny. A čo do domáceho kompostu nepatrí?

Do kompostu nepatria zvyšky mäsa a kosti, plastové obaly a vrecúška, celofán, lesklý papier a papier s farebnou tlačou, kožené výrobky, cigaretové ohorky, popol z uhlia, plienky, psie a mačacie výkaly, syntetické a chemické materiály, ktoré by mohli domáci kompost kontaminovať.