Schopnosť človeka odolávať rôznym vonkajším činiteľom je vyjadrená mierou imunity, ktorá môže byť zdedená alebo získaná. Pri zdedenej imunite hovoríme o prirodzenej – vrodenej imunite a získanú imunitu ovplyvňuje človek svojim správaním a celkovým životným štýlom.
O narušenej imunite väčšinou lekári uvažujú vtedy, ak sa bežné infekcie pri primeranej liečbe nedarí zvládať tak, ako vo väčšine prípadoch rovnakého ochorenia – ak majú zdĺhavý priebeh bez inej zjavnej príčiny alebo sú veľmi časté a majú ťažký priebeh.
Človek s dobrou imunitou by nemal prekonať viac ako tri banálne infekcie v jednom kalendárnom roku. Pre udržanie funkčného imunitného systému je potrebná správna životospráva, kvalitný spánok a obmedzenie stresových situácií. Veľmi dôležitá je tiež fyzická aktivita.
Šport pôsobí blahodarne na celý organizmus a ďalším zo spôsobov prevencie je tiež otužovanie. K overeným prostriedkom otužovania patrí pohyb v prírode za každého počasia, ranné sprchovanie studenou vodou, pravidelný pobyt v saune a časté vetranie interiéru v domácnosti i na pracovisku.
Dôležité je tiež dodržiavať pravidelný pitný režim a konzumovať zdraviu prospešné potraviny, s dôrazom na ovocie a zeleninu. Čerstvé ovocie a zelenina poskytujú telu množstvo vitamínov a minerálov, ktoré pomáhajú v jesennom a zimnom období chrániť organizmus pred rôznymi chorobami.
Oslabený imunitný systém v mnohých prípadoch účinne podporuje tiež klimatoterapia a jej štyri terapeutické kategórie – aeroterapia, helioterapia, talasoterapia a speleoterapia, ktoré využívajú pozitívne faktory klímy pri liečení určitých stavov.
Aeroterapia využíva pobyt a pohyb na čerstvom vzduchu, helioterapia je liečba, ktorá využíva slnečné žiarenie, talasoterapia sa aplikuje pri mori a speleoterapia využíva špecifické klimatické podmienky v jaskyniach. Každá z týchto metód má svoje nesporné výhody a pomáha posilňovať imunitný systém.