23. novembra 2024

Ako si uľahčiť život s chorobou

Liečba akýchkoľvek onkologických ochorení je náročná po fyzickej i psychickej stránke. K lepšiemu zvládnutiu situácie môže pomôcť nielen samotná odborná liečba, ale aj efektívna komunikácia s lekármi a s najbližším okolím.

Podľa štatistík počet ľudí postihnutých onkologickými ochoreniami na Slovensku stúpa. Rakovina patrí medzi tie druhy chorôb, s ktorými človek obvykle zvádza ťažký boj. Niekedy sa zdá, že to najhoršie má už za sebou, no nie zriedka sa stáva, že choroba sa vráti späť. Kľúčovú úlohu v procese uzdravovania zohráva osobný postoj k ochoreniu a k liečbe.

Postoj človeka ku každému ochoreniu a k následnej liečbe je prirodzene ovplyvnený jeho osobnostnou výbavou – sociálnym zázemím, typom a štádiom ochorenia, náročnosťou liečby, no tiež kvalitou komunikácie s lekármi a so zdravotníkmi. Úspešnosť liečby závisí nielen na fyzickom, ale aj na psychickom stave človeka. Je dôležité zdolať smútok, strach, úzkosť a pocity beznádeje.

Pocit beznádeje možno zdolať rôznymi duševnými a telesnými aktivitami, ktoré presmerujú pozornosť človeka iným smerom a prinesú mu pocit uspokojenia. V mnohom môžu pomôcť aj rôzne relaxačné techniky, ktoré dokážu znížiť napätie v tele a zmeniť negatívne myšlienky na pozitívne. Potrebný je aj kontakt s rodinou a s priateľmi, izolácia naopak škodí.    

Štatisticky je v mužskej populácii najčastejší výskyt rakoviny hrubého čreva a konečníka. Nasledujú pľúca, koža, prostata a močový mechúr. U žien prevláda rakovina prsníka, kože, hrubého čreva, maternice a krčka maternice. I keď na rakovinu univerzálny liek neexistuje, dá sa liečiť, ak je objavená včas. Napríklad rakovinu krčka maternice je možné v prvom štádiu ochorenia vyliečiť takmer úplne.

Onkologické ochorenia sa vo všeobecnosti vyskytujú najčastejšie u starších ľudí, no výnimkou nie sú ani mladšie ročníky. Medzi časté príčiny úmrtnosti patria najmä tie prípady, pri ktorých sa v počiatočných fázach ochorenia ľudia cítia pomerne dobre a nenavštívia včas lekára.