Aby rastliny v záhrade prosperovali, potrebujú primeranú starostlivosť. Pokiaľ chcete mať krásny a intenzívne zelený trávnik, ktorý pôsobí ako hustý koberec, dbajte na jeho pravidelné zavlažovanie a kosenie.
Ako zabezpečiť rastlinám v záhrade dostatok vlahy? V menších záhradách sa dobre uplatnia jednoduché zavlažovacie systémy s časovými spínačmi, ktoré možno využívať aj pri kvapkovej závlahe v skleníkoch a vo fóliovníkoch. Jednoduché zavlažovacie systémy sú obľúbené najmä pre svoju kvalitu a ľahkú obsluhu.
Pokiaľ máte záujem o profesionálne zavlažovacie systémy, k takýmto patria riadiace jednotky, dažďové senzory, elektromagnetické ventily a rozstrekovače. Tieto profesionálne systémy zabezpečia rastlinstvu nielen dostatok vlahy, ale záhradkárom uľahčia aj maximálne prácu. Ich prednosťou je možnosť nastavenia podľa aktuálnych potrieb.
Ak sa závlaha spúšťa v skorých ranných hodinách, prípadne neskoro večer, alebo v noci, vtedy sa vďaka výdatnej zálievke voda lepšie dostáva ku koreňom rastlín a pomalšie sa odparuje. Spomedzi mnohých výhod automatického zavlažovania je dôležité aj to, že automatika dokáže znížiť spotrebu vody na zavlažovanie, pričom zeleň netrpí suchom.
Ak sa rozhodnete kosiť trávu za prílišného sucha, hrozí nebezpečenstvo vytiahnutia rastliniek zo zeme aj s koreňmi, no celkom mokrá tráva zase môže upchať kosačku. Na kosenie je ideálne suché počasie, pričom zem by mala byť mokrá len trochu, čo je približne hodinu po závlahe. Kosenie trávy príliš nakrátko sa tiež nevypláca – môže totiž utrpieť kvalita trávnika.
Krátka tráva môže začať rýchlejšie vysychať, pretože čím sú rastlinky nižšie, tým nižšie majú aj korene. Preto ak chcete mať zdravý trávnik, so sviežou trávou, nekoste ju viac, než do tretiny jej výšky a občas jej doprajte okrem vody aj živiny. Tráva pre svoj rast potrebuje fosfor, dusík, draslík, magnézium, meď, vápnik, zinok, mangán a iné látky.