Zateplenie rodinného domu je dnes vnímané ako nutnosť, ktorá chráni obydlie, zvyšuje komfort bývania a šetrí rodinný rozpočet. Zateplenie v zime znižuje tepelné straty domu a v lete chráni interiér pred horúčavami.
Zateplenie fasády patrí k účinným opatreniam, vďaka ktorým je možné dosiahnuť príjemnú tepelnú pohodu v interiéri domu v zime i v lete, bez zbytočných nákladov na vykurovanie a chladenie. Zateplenie je výhodným opatrením z pohľadu úspory energií, aj z pohľadu tepelného komfortu bývania.
Tepelne izolovať je však potrebné všetky časti domu, cez ktoré môže teplo unikať. Dom má mať zateplenú nielen fasádu a obvodové steny, ale aj stropy pod šikmými a plochými strechami. Na zateplenie stien sa používa polystyrén a minerálna vlna, ktorá má lepšie akustické a protipožiarne vlastnosti. Hrúbka sa volí podľa toho, akú energetickú triedu chce majiteľ domu dosiahnuť.
Hrúbka izolácie má byť navrhnutá projektantom na základe energetickej bilancie stavby a do úvahy je potrebné brať aj druh murovacieho materiálu. Je dobré vedieť, že zateplenie obvodových stien domu nie je len o tepelnej izolácii, ale aj o vhodnom zatepľovacom systéme. Špeciálnu pozornosť v dome venujte nevykurovaným priestorom. Obzvlášť, ak pivnica, technická miestnosť či garáž nie je izolovaná. Tu je skvelým tipom tepelná izolácia stropov.
Ak chcete mať hygienický, energeticky úsporný dom, potom je nevyhnutná aj izolácia pod základovou doskou, ktorá predstavuje riziko tepelných mostov. Na izoláciu rodinných domov je dôležité používať také materiály, ktoré sú nielen dobrými tepelnými izolantmi, ale ktoré odolajú aj vode a vlhkosti. Ako izoláciu vybrať? Optimálna izolácia je taká, ktorá nemení svoje tepelné a objemové vlastnosti počas celej životnosti domu.