Vznik celulitídy má na svedomí mnoho spúšťacích faktorov. Sedavý spôsob života, jedálny lístok bohatý na tučné a sladké potraviny, tvorba toxínov. Tiež fajčenie, nedostatočný pitný režim, hormonálne zmeny v dôsledku tehotenstva, menopauzy či v dôsledku používania hormonálnej antikoncepcie.
Celulitída si nevyberá – dokáže potrápiť štíhlu postavu rovnako, ako postavu zaoblenú. Nevzhľadná koža v oblasti stehien, sedacích svalov a zadku je estetický problém, ktorý postihuje pomerne veľkú časť žien. Mužom sa vyhýba – dôvod sú genetické dispozície. Počas materstva sú väzivové tkanivá v pokožke žien totiž namáhané a umožňujú veľké rozpätie. Zväčšené tukové bunky sú vytláčané na povrch kože a vznikajú nevzhľadné nerovnosti a hrbole. V inkriminovaných telesných partiách dochádza k obmedzeniu toku krvi a lymfy.

Celulitída sa rozdeľuje do štyroch typov. V prvom prípade sa pomarančová koža objaví len v okamihu, keď sa pokožka stlačí. V druhom a v treťom prípade je celulitídu vidieť aj bez stlačenia pokožky a nerovnosti sú už enormnejšieho charakteru. Mnoho odborníkov v týchto prípadoch už odporúča spozornieť, pretože estetický problém prechádza do zdravotného problému. V štvrtej fáze celulitídy sú tukové bunky už degenerované. Pokožka je na dotyk tuhá, spuchnutá a bolestivá. To poukazuje na hromadiace sa tekutiny v tele, ktoré lymfa nedokáže odvádzať.

Ako s celulitídou zatočiť? Usilujete sa o racionálne a zdravé stravovanie, obmedzte tučné a sladké jedlá. Konzumujte kvalitné bielkoviny, celozrnné pekárenské výrobky a denne jedzte čerstvú zeleninu. Postrážte si celkový kalorický príjem a dodržiavajte pitný režim. Ideálna je voda so šťavou z citróna či limetky, prípadne čaje. Vhodnými nápojmi sú tiež ovocné a zeleninové šťavy. Veľmi dôležitý je pohyb. Ak pravidelne necvičíte, zvyknite si aspoň veľa chodiť. Pomôcť môže aj premyslené sprchovanie – striedanie prúdov vlažnej a studenej vody. Pokožka sa vtedy ľahšie vypne a tok krvi aj lymfy dostanú zelenú.
