23. novembra 2024

Umenie v hlavnej úlohe

Moderná architektúra priniesla do ľudských obydlí čistotu, otvorenosť a funkcionalitu, ale aj chlad. A hoci krásny nábytok a bytové doplnky interiér skvelo zariadia, výnimočnosť a emóciu mu dokážu dať len umelecké diela. Viete, ako ich vyberať?

Umenie v histórii ľudstva plnilo vždy niekoľko dôležitých úloh. Kým v minulosti obraz často nahrádzal fotografiu, dnes prináša do našich domovov najmä emócie. Obraz môže rozveseliť, naštartovať diskusiu s vlastným vnútrom, môže s človekom splynúť a posunúť ho ďalej. Umenie je tou najkratšou cestou, ako vytvoriť z domu domov.

Umelecké objekty prinášajú do našich obydlí pocit útulnosti, priestory sa vďaka nim menia na ľudskejšie a príjemnejšie. Umelecké diela dokážu pritiahnuť, nadchnúť, inšpirovať – majú blahodarný vplyv na mentálne zdravie a aj preto je oddych pri pozeraní sa na obľúbené dielo úplne o niečom inom, ako posedenie pri prázdnej stene. Veľakrát si človek ani neuvedomí, aký vplyv má na atmosféru priestoru krásny obraz, grafika, fotografia či socha. Jednoduchú a úplne bežnú miestnosť dokážu umelecké objekty premeniť na originálny a útulný kút obydlia.

Okrem toho, že umenie prináša do interiérov výnimočnú esenciu, ktorá sa nedá namiešať zo žiadnych iných ingrediencií, v rodine plní aj dôležitú edukačnú funkciu. Umelecké predmety podporujú kreativitu a pozitívny vzťah k estetike. Ako diela do domu či bytu vyberať? Znalec vás môže nasmerovať z pohľadu dobrej investície, no pri kúpe netreba zabudnúť, že to budete vy, kto s daným dielom bude žiť. Preto pri investovaní do umenia sa neoplatí premýšľať krátkodobo. Niekedy je lepšie počkať a radšej investovať do jedného hodnotnejšieho diela, než do viacerých priemerných.

Tak ako v živote, ani pri výbere umeleckého diela sa neoplatí robiť kompromisy a diela vyberať v rozpore so svojimi prirodzenými pocitmi. Málokedy sa stáva, že k umeleckému dielu sa prispôsobuje interiér. Väčšinou to býva naopak – umelecké objekty prichádzajú do zariadených domácností ako posledné. Všeobecne platí, že na väčšiu plochu je vhodnejšie jedno väčšie dielo, než viac malých. Menšie rozmery by sa mohli vo veľkom priestore stratiť. Toto pravidlo však nemusí platiť vždy.

Pokiaľ to interiér umožňuje, diela by mali byť v úrovni očí – vtedy ich možno vnímať najlepšie. Ak v miestnosti vešiate viac diel vedľa seba, spravidla by tmavšie dielo malo dostať viac svetla, napríklad od okna či od svietidla. Tiež je dôležité, aby okolo umeleckých objektov bol dostatočný voľný priestor, aby predmety nesplývali s okolím.