Je viacero druhov ovocia, ktoré v sebe skrýva silu prírodných antibiotík. Medzi nimi popredné miesto zastávajú brusnice. Bobule pôsobia dezinfekčne na celú tráviacu sústavu, zlepšujú apetít a používajú sa ako podporný prostriedok pri liečbe mnohých ochorení.
Brusnice upravujú trávenie a zvyšujú obranyschopnosť organizmu voči mnohým ochoreniam. Považujú sa za podporný prostriedok pri liečbe zápalu ľadvín, močového mechúra a močových ciest, pri reumatizme, pri zvýšenom cholesterole a iných chorobách. Bobule úspešne brzdia vznik obličkových kameňov a tiež udržiavajú zdravé srdce. Plody podporujú ostrý zrak, kvalitu vlasov a pokožky.
Brusnice sú považované za prírodné antibiotikum. Obsahujú vitamíny, flavonoidy, antokyány, triesloviny, pektíny, organické kyseliny a glykozidy – arbutín. Z minerálnych látok je v plodoch najviac zastúpený draslík, potom vápnik, horčík a fosfor. Bobule sú bohaté na antioxidanty, ktoré vylučujú z tela toxíny. Tento proces zlepšuje nielen tráviaci systém, ale aj metabolizmus. Brusnice tak podporujú aj udržiavanie hmotnosti. Z brusníc lahodne chutí čerstvá šťava i voňavý čaj, no pripravujú sa z nich aj omáčky k mäsu, tiež marmelády a džemy. Sušené brusnice sa často používajú v receptoch do koláčov. A skvelo chutia aj v bábovke – vyskúšajte, recept prinášame tu.
Na bábovku s brusnicami budeme potrebovať na cesto 3 vajcia, 150 g cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 250 ml smotany na šľahanie, 250 g polohrubej múky, 1 balíček kypriaceho prášku do pečiva, gélovú potravinársku farbu ružovú a 2 zarovnané PL nasekaných sušených brusníc. Na ozdobenie budeme potrebovať 2 zarovnané PL mandľových lupienkov, 1 balíček citrónovej polevy v prášku, 3 PL studeného mlieka a gélovú potravinársku farbu ružovú.
Na prípravu cesta v mise vyšľaháme vajcia s cukrom a s vanilkovým cukrom elektrickým ručným šľahačom na najvyššom stupni do peny. Postupne na najnižšom stupni zašľaháme smotanu a múku zmiešanú s kypriacim práškom. Polovicu cesta nalejeme do vymastenej a múkou vysypanej formy. Druhú polovicu zafarbíme gélovou farbou a primiešame brusnice. Nalejeme do formy a pomocou vidličky zapracujeme do svetlého cesta tak, aby sme vytvorili mramorovanie. Vložíme do predhriatej rúry a pečieme v elektrickej rúre na 160 °C, v teplovzdušnej rúre na 140 °C a v plynovej rúre na stupni 2 po dobu asi 50 minút.
Poleva a výzdoba
Po upečení bábovku vyklopíme a necháme vychladnúť. Na ozdobenie bábovky opražíme na panvici mandle a necháme tiež vychladnúť. Polevu pripravíme s mliekom podľa návodu na obale, zafarbíme gélovou farbou a nalejeme ju na bábovku. Ihneď zasypeme mandľami, pred podávaním necháme stuhnúť.