Pandémia, ktorá trápi celý svet už vyše roka má vplyv nielen na fyzické zdravie človeka, ale aj na psychiku. Mnohých ľudí sa v tomto období zmocňuje strach a podliehajú stresu. V zahraničí sa čoraz častejšie na tento stav používa výraz coronavirus anxiety – úzkosť z koronavírusu.
Súčasná situácia je pre väčšinu ľudí zdrojom záťaže a stresu. Strach a úzkosť z ochorenia COVID-19 a z toho, čo všetko môže spôsobiť, má negatívne následky na psychickú pohodu detí, dospelých i seniorov. Navyše, znižovanie sociálnych kontaktov vyvoláva pocit osamelosti a dlhodobá izolácia zvyšuje pocity úzkosti vo všetkých vekových skupinách. Preto je dôležité nezabúdať, že psychické zdravie je rovnako dôležité ako zdravie fyzické, a že o obe je potrebné sa starať.

Vírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 už dlhé mesiace mení životy ľudí na celej našej planéte. Nevyhnutné obmedzenia proti šíreniu pandémie priniesli radikálnu zmenu životného štýlu a zaužívaných stereotypov. Rodičia pracujú doma, deti sa učia doma a starí rodičia sú doma osamotení. Nikto sa nemôže stretávať so širšou rodinou a s priateľmi, venovať sa naplno svojim záľubám či cestovaniu. Nie je možné robiť mnoho vecí z tých, ktoré v minulosti ľuďom prinášali radosť a povzbudenie. A súčasnému prežívaniu neprospievajú ani vzťahové, výchovné či existenčné problémy.

Ako si udržať v takejto situácii mentálnu pohodu? Napätie, strach a stres sa najlepšie zvláda cielenými režimovými opatreniami – vhodným denným režimom, dobrou životosprávou, zdravou stravou, dostatočným spánkom, pravidelným cvičením a čo najčastejším pobytom v prírode. Aktivity v prírode majú blahodarné účinky nielen na fyzické telo, ale aj na psychiku. Dôležité sú tiež kreatívne koníčky – príjemné trávenie voľného času v domácom prostredí a dobré medziľudské vzťahy.

Pandémia nového koronavírusu je pre ľudstvo bezprecedentnou situáciou, s akou sa doposiaľ nikdy nestretlo. V tomto čase neistoty je obzvlášť potrebné chrániť si nielen fyzické zdravie, ale aj psychiku. Keď psychika nevidí „svetlo na konci tunela“, tak prirodzené trpí, preto je dôležité cielene aplikovať do svojho každodenného života pozitívne režimové opatrenia.