5. apríla 2025

Zelená idylka v zimnej záhrade

Obytná zimná záhrada poskytne priestor na odpočinok počas celého roka. Je skvelým prepojením interiéru s exteriérom, ponúka intenzívny kontakt s prírodou nielen na jar a v lete, ale aj na jeseň a v zime. Slnečný, prírodou nasiaknutý, príjemný priestor sa často stáva jedným z najobľúbenejších v domácnosti.

Zimná záhrada je nielen estetickým, ale aj praktickým prvkom bývania. V zime ušetrí energiu a v lete zabráni prehrievaniu príbytku. Vytvára akýsi zásobník tepla, ktorý môže znížiť aj potrebu dodatočného vykurovania. Skleníkový efekt zníži množstvo energie potrebnej na vyhriatie priestorov susediacich so zimnou záhradou a tá sa tak stáva aj ochrannou zónou samotného príbytku.

Zimná záhrada významne zväčší obytný priestor domu, interiér prevzdušní tiež opticky a navyše, slnko a rastliny v domácnosti znamenajú aj viac zdravia v obydlí.  Takáto zelená obývačka je skvelým miestom pre spoločné rodinné večere či posedenia s priateľmi, no môže sa stať aj príjemnou domácou pracovňou. Pri výstavbe však dbajte na správny odborný návrh, dispozičné riešenie, kvalitné materiály a odbornú realizáciu.  

Zimná záhrada je najčastejšie realizovaná formou prístavby k domu, v podobe presklenej miestnosti. Jej prirodzená orientácia má byť orientácia za slnkom. Keď má konštrukcia dobré tepelnoizolačné vlastnosti, teplo zostáva v interiéri a neuniká cez plášť zasklenia späť do vonkajšieho priestoru. Pri výstavbe obytnej zimnej záhrady je ideálne plánovanie troch zón – priestor na odpočinok, priestor pre rastlinstvo a komunikačné prepojovacie cestičky.

V nevykurovanom type zimnej záhrady sa darí najmä vždyzeleným a opadavým rastlinám – rozmarínu, brečtanu, vavrínu, myrte a mnohým iným. Z kvitnúcich rastlín sú to cyklámeny či kamélie. Vo vykurovaných priestoroch je paleta rastlín ešte bohatšia. Rozhodnúť sa môžete pre dracény, difembachie, filodendrony, palmy, kaktusy, citrusy či rôzne typy sukulentov. V zelených obývačkách sa však dobre darí aj liečivým bylinkám.