Viete, že na svete existuje cez päťsto druhov cestovín, ktoré majú vyše tisíc rôznych názvov? Dvadsiateho piateho októbra oslavujú každoročne gurmáni celého sveta Medzinárodný deň cestovín. Patríte k nim aj vy?
Prvé zmienky o cestovinách pochádzajú z Talianska, ešte z čias pred našim letopočtom, no Medzinárodný deň cestovín sa oslavuje iba niečo cez dvadsať rokov – od roku 1998. Cieľom osláv je vylepšiť cestovinám reputáciu – zvýšiť povedomie o ich nutričných hodnotách a popularizovať cestovinové pokrmy.

Štatisticky najobľúbenejšími receptami na jedlá z cestovín sú cestoviny s cuketou, s brokolicou, so špenátom, s vajíčkami, so syrovou omáčkou, s paradajkovou omáčkou, s mletým mäsom, so šunkou, s kuracím mäsom, s tuniakom a s lososom. Čo sa studenej kuchyne týka, najobľúbenejšie sú šaláty z cestovín, strukovín a rôznej čerstvej zeleniny.

V súčasnosti sú v trende predovšetkým kvalitné cestoviny z tvrdej celozrnnej múky, ktoré obsahujú oveľa menej sacharidov, než bežné cestoviny a majú tiež nižší glykemický index. Patria medzi produkty racionálnej výživy a sú vhodným pokrmom aj počas diétneho stravovania. Pokiaľ však chcete nižší glykemický index v pokrme udržať, cestoviny by sa nemali pri varení rozvariť.

Na predajných pultoch nájdete vaječné i nevaječné, sušené aj nesušené cestoviny. Štatistiky tvrdia, že medzi prvé tri najobľúbenejšie druhy cestovín patria vretená, špagety a kolienka. Tieto výrobky sú populárne aj vďaka jednoduchej a rýchlej príprave. Cestoviny sa vyrábajú z rôznych druhov múky, no hodnotným výživovým tipom sú najmä celozrnné cestoviny z múky špaldovej.

Špalda obsahuje veľa bielkovín a množstvo vlákniny, ktorá pozitívne vplýva na trávenie. Špaldové cestoviny sú bohaté na vitamíny, minerály a mnoho iných zdraviu prospešných látok. Na varenie a pečenie je ideálna aj celozrnná špaldová múka, ktorá má rovnako lahodnú orieškovú chuť, ako špaldové cestoviny.