23. novembra 2024

Zelené strechy a strešné záhrady

Vegetačné strechy sú aktuálne preferované ako významné náhrady deficitu zelených plôch v krajine. Lákajú nielen z ekologického a estetického dôvodu, ale aj pre svoju účelnosť, ktorú v rodinných a bytových domoch poskytujú.

Z technického hľadiska sú vegetačné strechy schopné predĺžiť životnosť strechy a chrániť konštrukciu pred výkyvmi teplôt – pred prudkým slnečným žiarením aj pred mrazom. Z ekologického hľadiska doprajú obydliam dostatok zelene a dobrú klímu.

Výhodou strešných záhrad je tiež zadržiavanie vody, tvorba kyslíka a zníženie teploty vzduchu v okolí domu. Zelené strechy sú výrazným ekologickým prínosom pre jednotlivca, aj pre celú spoločnosť. Strešné záhrady je možné realizovať na plochých i šikmých strechách. Druhové zloženie zelene a výber strešného substrátu zostáva nezmenené, no pri projektovaní strešnej záhrady na šikmej streche je nutné myslieť na sťažené podmienky.

Extenzívne strešné záhrady sa využívajú predovšetkým na strechách domov, kde je zámer vytvoriť zelenú plochu na nie bežne dostupnom mieste. Alebo na mieste, kde je obmedzená výška možnosti použitia strešného substrátu. Extenzívne strešné záhrady je možné vytvoriť pri hrúbke substrátu už od šesť centimetrov. Z pohľadu záhradkára sa jedná o strechy, kde je možné uplatniť výsadbu nízkych suchomilných druhov rastlín, trávy a byliny.

Ak chcete na streche domu vytvoriť plnohodnotnú parkovú zeleň, môžete pristúpiť aj k realizácii intenzívnej strešnej záhrady, ktorá sa ničím nelíši od bežnej záhrady. Pri tvorbe intenzívnej strešnej záhrady je dôležité používať kvalitný substrát, ktorý rastlinám zabezpečí dlhodobo optimálnu výživu a dostatočnú priepustnosť nadbytočnej vody. Vhodnými sú strešné substráty na báze lávy, drvenej tehly a prídavných komponentov.

Základný rozdiel medzi typmi intenzívnych strešných záhrad je vo vrstve použitého substrátu. Za intenzívne strešné záhrady sa považujú tie, ktoré disponujú vrstvou substrátu od dvadsaťpäť centimetrov. So stúpajúcou vrstvou strešného substrátu sa zároveň rozširujú aj možnosti použitia typu zelene. Pri hrúbke substrátu od jedného metra je možné uvažovať už o výsadbe niektorých menej náročných korunných stromov. Pri hrúbke substrátu okolo dvoch metrov je výsadba možná v celej škále stromov a drevín.

Spoločnou požiadavkou pre všetky typy strešných záhrad je nutnosť zabezpečenia kvalitného závlahového systému. Ideálne je, ak je systém schopný prostredníctvom riadiacej jednotky zabezpečiť vhodné časové aj objemové dávkovanie vody. Použitím nových prvkov záhradnej architektúry – priestorovým a výškovým členením rastlín, je možné vytvoriť strešné záhrady na plochých aj šikmých strechách domov tak, ako na zemi.