Aj vy patríte k záhradkárom, ktorí sa svojmu hobby venujú celoročne? Niektorým rastlinám stačí jednoduchá ochrana pred zmenami počasia, iným je potrebné dopriať vykurovanie, špeciálne vetranie, tienenie či osvetlenie. Bezpečný domov každej rastlinke poskytne dobre vybavený skleník.
Pri budovaní skleníka prispôsobte jeho výstavbu nárokom rastlín, s ohľadom na polohu pozemku a veľkosť stavebného miesta. Z pohľadu nákladov na výstavbu a na vybavenie je finančne najmenej náročný jednoduchý skleník, ktorý slúži len k prezimovaniu rastlín.
Stanovištia, ktoré urýchľujú alebo skracujú čas pestovania rastlín sa nazývajú univerzálnymi skleníkmi. Vo väčšine prípadov však tieto jednoduché skleníky nie sú schopné ochrániť rastliny pred veľmi tuhou zimou a silným mrazom. Vyššiu ochranu zeleni poskytujú skleníky, ktoré sú uspôsobené na vykurovanie – kde teplota vzduchu v zimných mesiacoch dosahuje aspoň 10°C.
K technickému vybaveniu skleníka patrí kvalitné vetranie. Ak by neexistovalo, v extrémne teplých a slnečných dňoch by v ňom vznikali neznesiteľné teploty, ktoré väčšina rastlín nie je schopná ani prežiť. Nutné sú čo najkvalitnejšie okná a dvere, ktoré zabezpečia najmä vo veľkých horúčavách prirodzené vetranie a únik teplého vzduchu.
Základným cieľom skleníka je niektorým rastlinám urýchliť čas pestovania a iným naopak čas pestovania predĺžiť. Na zastrešenie skleníka je ideálne použiť priesvitný krycí materiál, s vyšším tepelnoizolačným koeficientom. Podlaha skleníka by mala byť aspoň čiastočne ponorená pod zemou a základy stavby by mali byť aj tepelne izolované.
Temperované skleníky sa vyznačujú tým, že sa v nich udržuje rovnaká teplota po celý rok – od cca 10°C do cca 20°C. Tieto skleníky sú obvykle plne automatizované, obsahujú špičkovú techniku, no sú potrebné iba na špeciálne druhy rastlín. Mnoho záhradkárov vo svojich záhradách využíva len tú najjednoduchšiu ochranu rastlín – fóliové stany, tunely a pareniská, ktorá bežne pestovaným rastlinám plne postačuje.