7. apríla 2025

Ako zvládnuť klimaktérium čo najlepšie

Prechod alebo klimaktérium je obdobie v živote ženy, kedy dochádza k zníženiu tvorby hormónov vo vaječníkoch. Trvá niekoľko mesiacov alebo rokov a má rôzne príznaky či prejavy, ktoré sú veľmi individuálne.     

Klimaktérium súvisí s útlmom činnosti pohlavných orgánov. Má tri základné fázy – menopauzu, perimenopauzu a postmenopauzu. Prechod nie je choroba, ale zaslúži si zvýšenú pozornosť. Spočiatku sa prejavuje výkyvmi v dĺžke menštruačného cyklu a zmenami v intenzite krvácania.

Nasledujú rôzne vonkajšie prejavy – návaly tepla, potenie, búšenie srdca, kolísanie krvného tlaku, brnenie v končatinách, zmeny nálad, zvýšená únava, poruchy spánku, nárast hmotnosti a iné. Ženy, ktoré sú fyzicky aktívnejšie, správne sa stravujú a dbajú o svoje zdravie, môžu mať však prejavy spojené s klimaktériom menej výrazné.       

Nevyhnutnou súčasťou klimaktéria je prevencia, ktorá má obsahovať komplexné gynekologické vyšetrenie – minimálne raz do roka. V prípade ťažkostí sa okrem sterov – prevencia rakoviny krčka maternice, zisťuje aj hladina hormónov z krvi a podľa výsledkov sa stanovuje prípadná liečba.    

V klimaktériu sú tiež dôležité preventívne prehliadky u praktického lekára – krvný obraz a po päťdesiatke by nemalo chýbať ani vyšetrenie kostí – rednutie kostnej hmoty. Odporúčané je tiež vyšetrenie na okultné krvácanie zo stolice – prevencia rakoviny hrubého čreva a konečníka.