Aby športovanie v letnej prírode neskončilo dehydratáciou alebo kolapsom, pozorne vnímajte, aké je počasie. Pohybové aktivity vo vyšších teplotách predstavujú pre telo záťaž, takže vtedy voľte miernejšie tempo a nezabudnite ani na pravidelné prestávky.
V horúcom počasí si pred tréningom dajte vlažnú alebo studenú sprchu a nezabudnite na pravidelný pitný režim. Aj športové oblečenie dokáže telo skvelo ochladiť. Vhodné zvršky chránia pokožku nielen pred slnkom, ale aj pred dotieravým hmyzom.

Ako voliť športové oblečenie? Na športovanie je dobré voliť svetlé farby a funkčné materiály, ktoré odvádzajú pot a zároveň zabezpečujú prívod vzduchu. Telo sa tak nielen efektívnejšie ochladí, ale vyhne sa aj podráždeniu kože. A nezakryté časti tela je potrebné pred športovaním natrieť krémom alebo olejom.

Pri športovaní v exteriéri je dôležitá tiež ochrana hlavy – šatka alebo šiltovka a ochrana zraku. Pred priamym slnečným žiarením si oči treba chrániť vhodnými slnečnými okuliarmi. Medzi desiatou a pätnástou hodinou sa športovaniu na priamom slnku vyhnite a počas veľkých horúčav si radšej zacvičte v interiéri.

Domáce cvičenie alebo cvičenie vo fitnes centrách tiež prináša skvelé výsledky. No pokiaľ športujete vonku, nikdy nepodceňte varovné signály, ktoré upozorňujú na vyčerpanie z tepla. K príznakom patrí únava, slabosti, závraty, extrémne potenie, kŕče, bolesť hlavy a nevoľnosť. Tieto symptómy nikdy nepodceňte!
