Zdraví ľudia majú tisíce želaní, chorí iba jedno. Zmyslom bezbariérovej domácnosti je umožniť starším alebo zdravotne postihnutým ľuďom čo najpohodlnejší a najslobodnejší pohyb, bez zbytočných obmedzení.
Starostlivé naplánovanie interiéru, bez architektonických bariér, uľahčuje handicapovaným osobám bežné fungovanie v domácnosti. Pri projektovaní bezbariérovej domácnosti sa architekt často vžíva do situácie imobilných ľudí, aby pri plánovaní nič nepodcenil.

Pri plánovaní bezbariérovej domácnosti myslite vopred na demontovateľné prahy, aby handicapované osoby nemuseli s námahou prekonávať výškové rozdiely. Najjednoduchším riešením je bezprahová úprava celého interiéru. Pri výbere podlahovej krytiny je odporúčaný materiál s protišmykovou úpravou.

Protišmyková dlažba eliminuje riziko pokĺznutia aj pádov. Umiestnenie všetkých ovládacích prvkov – kľučky na dverách, vypínače osvetlenia a zásuvky elektrického prúdu treba situovať do nižších polôh. A ako vybaviť kúpeľňu? Na trhu sú k dispozícii moderné vaňové zdviháky, ktoré nevládnym ľuďom a ich asistentom poskytujú primeraný komfort.

Najvhodnejším typom WC misy je konzolová, ktorá umožní jednoduchšie priblíženie sa k objektu aj s vozíkom. Pri toalete je potrebné osadiť pohyblivé držadlá, ktoré sa dajú sklápať. Bezbariérové umývadlo má obvykle čelnú stranu ohnutú do vnútra a tiež upravený sifón, aby bol k nemu pohodlný prístup aj s invalidným vozíkom.
