5. apríla 2025

Veľkonočné ľudové zvyky a tradície

Po dlhej zime sa väčšina z nás teší na čas, keď sa do našich príbytkov začnú vkrádať prvé slnečné lúče. Keď cez otvorené okná začne prenikať do našich domovov štebot vtákov, vôňa kvitnúcej zelene a čerstvo pokosenej trávy.

Veľká noc je oslavou jari a prebúdzajúcej sa prírody. A vtedy sa prirodzene mení aj paleta farieb, ktorými zdobíme svoje domovy. Na jar túžime domácnosť prežiariť veselými farbami, aby sme vyhnali tmavú zimu z našich obydlí.  

Veľká noc sa nezaobíde bez veľkonočných dekorácií a maľovaných vajíčok, ktoré symbolizujú plodnosť a znovuzrodenie. Podľa ľudových zvykov a tradícií dievčatá dávajú chlapcom vyzdobené kraslice za to, že ich „omladili“ korbáčmi a vodou.     

Naši predkovia považovali vodu za požehnanie. Na Veľkú noc chlapci oblievali dievčatá, aby boli po celý rok krásne a zdravé. Umývanie sa rannou rosou sa považovalo za prevenciu proti chorobám – za rituál, ktorý predĺži život.    

K veľkonočným sviatkom patria rôzne ľudové zvyky a tradície, ktoré sa v mnohých regiónoch uchovali dodnes. Iné rituály sa vykonávali a doteraz vykonávajú na popolcovú stredu, iné na zelený štvrtok, veľký piatok, bielu sobotu či kvetnú nedeľu.

K veľkonočným sviatkom patrí viacero symbolov. Okrem kraslíc a korbáčov sú to aj malé kuriatka, húsatá, kačičky a zajačiky, tiež tulipány, narcisy, bahniatka a iné jarné kvety, tiež špecifické pokrmy – domáca vianočka, bábovka a mnoho iných.