27. decembra 2024

Ako vytvoriť deťom bezpečný domov

Zodpovední rodičia volia do interiéru taký nábytok, ktorý primárne ich deti neohrozuje pri žiadnych činnostiach. Čo v príbytku nemá chýbať a naopak, čomu sa vyhnúť, aby domácnosť nebola pre najmenších členov rodiny riziková?       

Väčšina rodičov chce pre svoje deti len to najlepšie, preto aj detskú izbu a celú domácnosť zariaďuje v zmysle určitých bezpečnostných pravidiel, aby všetko v ich okolí bolo bezpečné a zdravotne neškodné.      

Štatisticky sa najväčší počet úrazov stáva deťom v domácom prostredí. Na vrchole rebríčka sú pády, ktoré tvoria až polovicu všetkých úrazov. No mnohým nehodám je možné predchádzať už pri zariaďovaní interiéru. Čo patrí ku hlavným bezpečnostným zásadám?

Detskú postieľku nemožno umiestňovať k oknu a do blízkosti iného nábytku, aby sa dieťa po ňom nevyšplhalo von. Potenciálnym rizikom sú tiež poličky, ktoré je dobré umiestňovať mimo dosahu detí a na stenu ich upevniť čo najkvalitnejšie.

Pre deti sú nebezpečné aj krehké predmety – sklo a keramika, stolové lampy, elektrospotrebiče a nechránené elektrické zásuvky. Dôležité je, aby rodičia možné riziká predvídali a tieto predmety z dosahu detí buď odstránili alebo ich zabezpečili ochrannými prvkami.

Primerane k veku je nutné potomkom tiež vysvetľovať, aké nebezpečenstvo im pri manipulácii s konkrétnymi predmetmi v domácnosti hrozí. Na deti treba neustále dozerať a interiér zabezpečiť tak, aby sa nehodám predišlo v čo najvyššej možnej miere.

Nábytok v domácnosti s malými deťmi má byť zdravotne neškodný – nesmú sa z neho vyparovať žiadne chemikálie a olupovať sa z neho farba, aby uvoľnené častice dieťa neprehltlo alebo nevdýchlo.

Výrobcovia nábytku dnes myslia nielen na dizajn, ale aj na bezpečnosť. Na trhu sú dostupné rôzne pomôcky, ktoré deti pred úrazmi chránia. Skvelú službu poskytujú napríklad magnetické zámky na skrine, skrinky a zásuvky.

Aj ostré hrany na nábytku sú dôvodom nejednej modriny, no vďaka gumovým chráničom na stoloch a ostatnom nábytku si dieťa nemusí ublížiť. Montáž detských poistiek sa odporúča aj na domáce elektrospotrebiče, ktorých inštalácia je jednoduchá.      

Tiež pri výbere podlahovej krytiny je nutné dbať na bezpečnosť. Podlaha v obytných priestoroch má byť rovná, hladká a nešmykľavá. Dlažba vo vlhkom prostredí má mať protišmykovú úpravu a kusové koberce je dobré opatriť protišmykovou páskou.

Bezpečná domácnosť, v ktorej sa nachádzajú malé deti, preferuje nábytok s oblými hranami a maximálnu pozornosť venuje aj zabezpečeniu všetkých okien a dverí. Kľúče od izieb a iných uzamykateľných priestorov uchováva mimo dosahu detí.