24. novembra 2024

Obnovte krásu drevených okeníc

Máte na oknách drevené okenice, ktoré už roky čakajú na renováciu? Nie ste sami. Oprava okeníc často patrí k tým úlohám a povinnostiam, ktoré mnohí majitelia rodinných domov odkladajú na neskôr.

Drevené okenice pomerne rýchlo podliehajú poveternostným vplyvom, preto ich treba pravidelne kontrolovať. Venovať im náležitú pozornosť a starostlivosť. Pravidelnou starostlivosťou sa totiž životnosť okeníc nielen predĺži, ale zlepší sa aj celkový vzhľad domu.

Drevo je krásny a trvanlivý materiál, vyžaduje si však pravidelnú údržbu. A to najmä vtedy, keď je vystavené poveternostným vplyvom a slnečnému žiareniu, ako v prípade drevených okeníc. Bez ohľadu nato, či sú funkčné alebo len dekoratívne, môžu trpieť odlupovaním farby, plesňami alebo hnilobou, čo vedie k ich poškodeniu. 

Preto je vhodné včas zakročiť použitím správnych prípravkov, ktoré pomôžu drevo ochrániť a zároveň mu dodajú pekný vzhľad. Ako tpostupovať pri renovácii drevených okeníc? Najprv odstráňte starý náter brúsnym papierom alebo elektrickou brúskou. Povrch očistite od prachu a iných nečistôt vlhkou handričkou, potom drevo nechajte vyschnúť.

Pokiaľ sú na dreve viditeľné praskliny alebo iné poškodenia, použite tmel. Tmel naneste na praskliny a opäť nechajte dôkladne zaschnúť. Nakoniec povrch zľahka prebrúste, aby bol hladký a pripravený na ďalšie kroky – na náter farbou, ktorá okenice ochráni pred rôznymi poveternostnými vplyvmi a UV žiarením.

Použitie základného náteru je dôležité na zabezpečenie dobrej priľnavosti vrchného náteru a na ochranu dreva. Odporúčame použiť napríklad Luxol – základnú farbu na okná, ktorá je špeciálne určená na drevené povrchy. Náter naneste rovnomerne štetcom alebo valčekom a nechajte ho zaschnúť podľa pokynov výrobcu, zvyčajne 6 až 10 hodín.

Po zaschnutí povrch zľahka prebrúste jemným brúsnym papierom. Pri nanášaní vrchného náteru je dôležité vybrať správnu farbu, ktorá odolá poveternostným vplyvom a UV žiareniu. Napríklad Luxol – farba na okná, ktorú nanášajte v dvoch až troch tenkých, rovnomerných vrstvách. Interval medzi jednotlivými vrstvami je 16 hodín.

Vhodnou alternatívou k syntetickým farbám môže byť aj olejová lazúra na vodnej báze Xyladecor Natur PRO, ktorá výborne chráni drevo a zároveň zvýrazňuje jeho prirodzenú štruktúru. Jedná sa o prémiovú, rýchlo schnúcu lazúru do interiéru aj exteriéru. Vďaka krémovej konzistencii sa ľahko nanáša a je dostupná vo viacerých farebných odtieňoch. Vytvára krásny, polo matný saténový film a navyše, vôbec nezapácha.