Počas letných horúčav je nutné dbať o svoje zdravie. Vo veľmi vysokých teplotách sa telo snaží chladiť vylučovaním potu a rozširovaním ciev. Pokiaľ však telesná teplota stúpa až príliš vysoko a telo nemá k dispozícii dostatok tekutín, môže nastať tepelný stres.
Leto poskytuje množstvo krásnych okamihov, no príliš veľké horúčavy môžu spôsobiť aj tepelný stres. Tepelný stres vzniká vtedy, keď súčet tepla, ktoré vyprodukuje telo a teplo z okolia prekročí hranicu schopnosti organizmu, dosiahnutú hodnotu zniesť. A to nemožno podceniť.

Tepelný stres teda môže nastať vtedy, keď ľudské telo v horúcom počasí nie je schopné udržať si normálnu telesnú teplotu. Medzi príznaky tepelného stresu patrí napríklad pocit vyčerpanosti, únava, bolesti hlavy, závrat, nevoľnosť, mdloby, zrýchlený pulz a iné.

Ako vplýva teplo na ľudské schopnosti a reakcie? Čím dlhšie je organizmus horúčavám vystavený, tým väčší je aj vplyv tepla na pozornosť človeka. Obvykle sa reakcie ľudí prirodzene spomaľujú, výkon sa znižuje a sústredenosť slabne. No schopnosť odolávať teplu má prirodzene každý človek inú.

V horúcom počasí je preto zdravotnému stavu potrebné venovať náležitú pozornosť. Už pri prvých príznakoch tepelného stresu a pri prehriatí organizmu je dôležité piť dostatok vody, telo ochladzovať, zamedziť fyzickej námahe a podľa závažnosti situácie vyhľadať lekársku pomoc.

V čom spočíva prevencia? Podstatný je kvalitný pitný režim – dostatok čistej vody, prípadne nesladené čaje, minerálky, čerstvé riedené ovocné alebo zeleninové šťavy a konzumácia ľahko stráviteľných jedál. Tiež ochladzovanie tela sprchovaním a studenými obkladmi.

Počas letných horúčav je v interiéroch, kde sa nenachádza klimatizácia, tiež dôležité správne vetranie a zvlhčovanie vzduchu. Ideálne vetranie je v nočných hodinách, cez deň je dobré minimalizovať príliv horúceho vzduchu do miestností cez okná roletami a žalúziami.

V exteriéri sa odporúča vyhýbať sa priamemu slnku a vyhľadávať tieň. Dôležité je vzdušné oblečenie, pokrývka hlavy, ochrana očí a pokožky. Ak sa na pokožke po opálení vytvorí bolestivé začervenanie, opuch alebo pľuzgiere, stav je potrebné konzultovať s lekárom.

V letných horúčavách sa odporúča tiež obmedziť fyzickú námahu. A to nielen športové aktivity, ale aj príliš vyčerpávajúce domáce práce. Každý organizmus je však iný, preto je nutné počúvať svoje telo a na jednotlivé situácie reagovať individuálne, vždy podľa potreby.