Milujete vysoké stropy, vzdušné priestory a autentický dizajn? Toto všetko na prvý pohľad vyžaruje z domácnosti, ktorá je zariadená v industriálnom štýle. Priemyselný dizajn pôsobí veľmi svojrázne, slobodne a sebavedomo.
Priemyselný štýl bývania je charakteristický vysokými stropmi, mohutnými trámami, obnaženými stenami, odkrytými konštrukčnými prvkami, rozvodmi a potrubiami. Domácnosť tohto typu pôsobí tak, akoby bola až nedbanlivo zariadená, no vždy sa vyznačuje funkčným nábytkom v jednoduchých tvaroch, veľkou dávkou originality a jedinečnosti.

Industriálny dizajn má neobmedzené hranice a veľmi obľubuje kontrasty – rôzne textúry a materiály, s uhladenými aj nesúrodými povrchmi. Od lesklých kovových povrchov, cez neopracované drevo, až po surové tehly. Štýl je ideálny pre tých, ktorí uprednostňujú také zariaďovanie domácnosti, ktoré pôsobí takmer až ako provizórium.

Priestory na bývanie, ktorých prednosťou sú najmä vysoké stropy, ponúkajú napríklad staré továrne, priemyselné budovy, výrobné haly, opustené sklady alebo podkrovia starých rodinných domov. Industriálny štýl však možno aplikovať aj v novších budovách, jedinou podmienkou sú vysoké stropy.

Povaha týchto priestorov umožňuje jedinečný spôsob bývania najmä bohémom a umelecky založeným ľuďom. Priemyselný dizajn vyhľadávajú napríklad dizajnéri, výtvarníci, fotografi, hudobníci, herci, filmári, módni návrhári a iní umeleckí tvorcovia, ktorým učarovala extravagancia a individuálny prejav.

Čo sa materiálov týka, domácnosť zariadená v industriálnom štýle si v tomto smere žiadne hranice nekladie. Nájdete v nej porcelán, sklo, kov, betón, tehlu, hlinu, kožu, drevo a mnoho iných materiálov. No v interiéri sa vyhýba pestrým farbám, vzorom, výrazným ozdobám a nefunkčným prvkom.

Štýl preferuje zemité a neutrálne farby. Medzi tie najtypickejšie patrí biela a čierna, rôzne odtiene hnedej a šedej. Zväčša robustný nábytok a bytové doplnky často zámerne pôsobia opotrebovaným dojmom. K štýlu patria aj nadrozmerné obrazy a veľké kovové svietidlá, ktoré sú považované za nosné dekorácie miestností.

Unikátnym podpisom industriálneho štýlu je tiež dizajnová práca s potrubiami, s rozvodmi a s konštrukčnými prvkami, ktoré sa iné štýly snažia v priestore precízne schovávať a ak to z akýchkoľvek dôvodov nie je možné, tak aspoň maskovať. Priemyselný dizajn však tieto elementy vníma ako dizajnovú výhodu a nie ako nedostatok.

Štýl sa snúbi aj s veľkoplošnými oknami, ktoré ponúkajú veľkolepý výhľad do okolia. Väčší počet nadrozmerných okien poskytuje nielen dostatok svetla, ale aj skvelé svetelné efekty. Rozľahlý priestor a maximálne presvetlený interiér patrí k typickým prvkom industriálneho bytového dizajnu, ktorý vznikol počas priemyselnej revolúcie ešte v 19. storočí a jedným z jeho významných propagátorov bol celosvetovo uznávaný francúzsky dizajnér Philippe Starck.