28. januára 2025

Ako dosiahnuť rovnováhu v záhrade

Nechať prírodu pracovať čo najviac samú, neznamená ušetriť len čas a námahu. Výber správnych rastlín, podpora užitočného hmyzu a používanie ekologických produktov sú hlavnými prvkami aj pri dosahovaní rovnováhy v záhrade.  

Záhradkárovi, ktorý sa stará o svoje zelené kráľovstvo správne, sa príroda odmení nielen príjemným prostredím, ale aj bohatou úrodou. Hmyz zohráva v ekosystéme kľúčovú úlohu. Opeľovače zabezpečujú úrodnosť rastlín, dravé živočíchy sa zasa starajú o to, aby sa nepremnožila populácia škodcov.

Každý krok smerom k šetrnému zaobchádzaniu s faunou a s flórou sa počíta. Pokiaľ chcete do záhrady prilákať užitočný hmyz, je dôležité preň vytvoriť vhodné podmienky. To znamená výsadbu rastlín, ktoré živočíchom poskytujú potravu a úkryt. Kvitnúce bylinky – tymian, oregano alebo mäta, prilákajú včely a motýle.

Pre opeľovačov sú vhodné kvety s jednoduchou štruktúrou, pretože im poskytujú dostatok nektáru a peľu. Jedná sa o margaréty, slnečnice alebo nechtík, ktoré sú nenahraditeľné ohľadom prežitia viacerých druhov hmyzu. Aj tradičné druhy lúčnych kvetov na trávnatých plochách sú pre užitočný hmyz veľmi atraktívne.

Biodiverzitu skvelo podporujú sedmokrásky, púpavy, ďatelina a mnoho iných rastlín. No existuje aj menej žiaduca časť hmyzej ríše, ako sú komáre a muchy. Tých sa záhradkár ľahšie zbaví vďaka ježkom, jaštericiam a vtákom, ktoré požierajú tiež húsenice.

V záhrade je dobré vybudovať aj malú vodnú plochu, rozmiestniť napájadlá, kŕmidlá, vtáčie búdky a vytvoriť úkryty z balvanov alebo z kameňov, ktoré prilákajú týchto pomocníkov do záhrad. Ekologicky korektná starostlivosť o záhradu v sebe zahŕňa tiež polievanie rastlín dažďovou vodou.     

Do záhrady je dobré vyberať také druhy rastlín, ktoré sa ľahko prispôsobujú miestnym podmienkam. Výbornou voľbou sú trvalky, pretože kvitnú každý rok a navyše sú nenáročné na údržbu. Medzi obľúbené trvalky, ktoré priťahujú opeľovače, patrí levanduľa, rozmarín, šalvia alebo tymian. A kvitnúce kríky zasa priťahujú motýle.

Podpora biodiverzity je skvelý spôsob, ako vytvoriť zdravé prostredie v záhrade a popritom prispieť aj k celkovej ochrane prírody. Medzi hlavné zásady patrí pestovanie rôznorodých rastlín, kvetov, kríkov a stromov, ktoré pomáha do záhrad prilákať rôzne druhy vtákov, hmyzu a iných živočíchov. Veľmi dôležité je používajte prírodných prípravkov a hnojív.

Kompostovanie organického odpadu znižuje potrebu chemických hnojív a navyše, zlepšuje aj kvalitu pôdy, čo podporuje zdravý rast rastlín. Dodržiavaním týchto zásad je možné vytvoriť záhradu, ktorá je nielen krásna, ale aj ohľaduplná a priateľská k prírode.