Počuli ste už o kryoterapii? Jedná sa o liečbu chladom, ktorá posilňuje obranyschopnosť ľudského organizmu a pôsobí preventívne pred civilizačnými chorobami. Terapia ľadom alebo mrazom pre mnohých znamená súčasť zdravého životného štýlu.
Kryoterapia je liečebná metóda, ktorá pracuje s teplotami pod bodom mrazu. Jedná sa buď o prikladanie ľadu na bolestivé miesta alebo o sedenie v ľadovej kadi či používanie kryoboxu, kde je teplota nižšia než – 100°C. Terapia ľadom alebo mrazom je známa tisícročia, no dnes vyzerá inak než kedysi.
Liečba chladom sa používa pri zápalových ochoreniach pohybového aparátu, pri bolestiach chrbta, reume, osteoporóze a artritíde. Tiež pri alergiách, ekzémoch a zníženej imunite. Odporúča sa po športovej záťaži, po niektorých úrazoch a operáciách je súčasťou rekonvalescencie. Kryoterapia pomáha zmierňovať príznaky rôznych zdravotných problémov – aj častú únavu, migrénu, nespavosť či stres.
Nie všetky účinky sú však vedecky potvrdené a skúmanie vplyvu kryoterapie na ľudský organizmus stále prebieha. Vo všeobecnosti je liečba chladom považovaná za bezpečnú, no pred vstupom do ľadovej komory sa odporúča pobyt konzultovať s lekárom.
Pobyt v špeciálnom chladiacom zariadení má zlepšovať fyzické aj duševné zdravie. Kryokomoru však nemožno používať tesne po prekonaní zápalu priedušiek, po chrípke a angíne, po akútnom ochorení močových ciest a po žilovej trombóze. Liečba chladom nie je vhodná ani pre onkologických pacientov.
Kryoterapia nie je vhodná ani pri anémii, pri zníženej činnosti štítnej žľazy, pri vysokom krvnom tlaku, pri ischemickej chorobe srdca a pri alergii na chlad. Nevhodná je tiež pre tehotné ženy a pre ľudí, ktorí trpia klaustrofóbiou.