7. apríla 2025

Ako sa stravovať v klimaktériu

Ženy, ktoré prechádzajú hormonálnymi zmenami, môžu určité situácie vnímať citlivejšie. No aj klimaktérium je možné prekonať s menším množstvom nepríjemných zážitkov, pokiaľ sa preferuje zdravý životný štýl – kvalitná výživa a pravidelný pohyb.

Pri klimaktériu dochádza v organizme k poklesu funkcie vaječníkov, čo spôsobuje pokles hladiny estrogénov v tele – objavujú sa návaly tepla a potenie, koža sa stáva suchšou a menej pružnou. Vyskytuje sa aj zvýšená únava, podráždenosť či nervozita. Tiež pocity tlaku v hlave a brnenie v končatinách. Neobvyklými príznakmi nie je ani nespavosť a priberanie na hmotnosti.   

Pod vplyvom chýbajúcich hormónov sa v období klimaktéria rýchlejšie vylučuje z kostí vápnik a odbúrava sa kostná hmota, čo zvyšuje riziko rednutia kostí a predstavuje riziko zlomenín. Aktívny pohyb podporujete rast svalovej hmoty, ktorá spevňujete kostru a vďaka pohybu sa v tele lepšie spaľujú aj tuky.     

V období klimaktéria potrebuje žena dostatok telesného pohybu – ideálne je cvičenie a prechádzky na čerstvom vzduchu. V tomto životnom období rovnako dôležitú úlohu zohráva aj kvalitná výživa – strava bohatá na ryby, strukoviny, celozrnné pekárenské výrobky, ovocie, zeleninu, orechy, semená, klíčky a iné.   

V prechode je dobré zvýšiť príjem fytoestrogénov, ktoré sa nachádzajú v sóji, v tofu, v slnečnicových a v ľanových semienkach, tiež v celozrnnej múke. Počas klimaktéria sa odporúča konzumovať aj potraviny s obsahom bóru, ktoré zvyšujú v tele hladinu chýbajúcich estrogénov.

Nedostatok estrogénov v tele umocňuje aj prejavy starnutia. Možno ich zvýšiť aj konzumáciou ovocia – jablká, hrušky, hrozno a broskyne, ale aj konzumáciou orechov a strukovín – šošovica, hrach a fazuľa. Odporúčané sú tiež morské ryby a morské plody.