27. novembra 2024

Stavba rodinného domu od A po Z

Súčasní architekti, projektanti a stavebníci sa na rodinné domy pozerajú inou optikou, než tomu bolo kedysi. Popri vysokom užívateľskom komforte preferujú ekologické princípy výstavby a prioritou sú tiež nízke prevádzkové náklady.   

Pred samotnou výstavbou rodinného domu je potrebné príslušnému stavebnému úradu predložiť žiadosť o stavebné povolenie s dokladmi vlastníctva k pozemku a s projektovou dokumentáciou stavby. K žiadosti je nutné doložiť aj rozhodnutia, stanoviská a vyjadrenia príslušných orgánov štátnej správy a obce, vyjadrenia správcov inžinierskych sietí a majiteľov susedných pozemkov.

Pred založením stavby je potrebný okrem architektonického projektu aj projekt statiky, zdravotechniky, kúrenia, elektroinštalácie, plynoinštalácie a požiarnej ochrany domu. Po vybudovaní základov nastáva proces budovania hrubej a vrchnej stavby. Hrubá stavba obsahuje nosné konštrukcie domu a vrchná stavba obsahuje konštrukcie nad úrovňou terénu – obvodové steny, priečky, stropy, tepelné izolácie, strechu a komín.

Nasleduje proces zastrešenia domu a výstavba deliacich konštrukcií – zvislé konštrukcie, nenosné priečky a výplňové konštrukcie. Potom sa rieši montáž technických zariadení. Odborné práce s technickými zariadeniami a inštaláciami obvykle trvajú dlhšie, než hrubá stavba a zastrešenie rodinného domu.

Jedná sa o vykurovanie, vzduchotechniku, vnútorné rozvody vody, plynu a elektriny. K technologickému vybaveniu domu patria aj silnoprúdové a slaboprúdové elektroinštalácie, plynofikácia, zdravotná technika, dodávka vody a odvod splaškov.

Nasledujú práce v interiéri domu – vnútorné omietky a položenie podlahovej krytiny. Záverečné práce obsahujú povrchové úpravy stien, stropov a podláh. Úprava fasády je posledným krokom pred kolaudáciou domu.

V kolaudačnom konaní stavebný úrad skúma, či sa výstavba rodinného domu uskutočnila podľa schválenej dokumentácie a či boli dodržané všetky podmienky uvedené v stavebnom povolení.