21. decembra 2024

Ako uskladniť ovocie a zeleninu

V októbri sa záhradkári venujú zberu poslednej úrody vo svojich záhradách. Zber jesenného ovocia a zeleniny je dôležitý nielen kvôli zabezpečeniu zásob na zimu, ale aj kvôli príprave pôdy na nasledujúcu sezónu.

Vlastnoručne vypestované plody ovocia a zeleniny sú vždy čerstvejšie, pretože ich možno konzumovať a spracovať hneď po zbere. A záhradkár má tiež na výber rôzne druhy ekologických hnojív, ktoré zabezpečia zdravšie a bezpečnejšie produkty. Domáce plody majú vysokú nutričnú hodnotu, úžasný obsah vitamínov a minerálov, nezameniteľnú vôňu a skvelú chuť.

Jesenné obdobie je charakteristické chladnými dňami a prvými nočnými mrazíkmi, ktoré v prírode signalizujú koniec vegetačného obdobia a teda aj koniec záhradkárskej sezóny. V októbri prebieha zber posledných druhov ovocia a zeleniny, ktoré sú odolné aj voči studenému počasiu a môžu sa zbierať až do prvých mrazov.

V tomto období sa zbierajú zimné odrody jabĺk a hrušiek, neskoré odrody hrozna, tiež hlúbová a koreňová zelenina – kapusta, brokolica, mrkva, petržlen, paštrnák, zeler a podobne. Tieto plodiny je však potrebné aj správne uskladniť, aby počas zimy vydržali v dobrom stave čo najdlhšie. Ako to dosiahnuť?

Pre zachovanie čo najdlhšej trvanlivosti a dobrej kvality domáceho ovocia a zeleniny je kľúčový spôsob skladovania. Čerstvé plody je najlepšie zbierať ráno. Koreňovú zeleninu je nutné po zbere dôkladne očistiť od zeminy a pred uskladnením nechať vyschnúť. Možno ju dať do piesku alebo do rašeliny, do nevykurovaného prostredia, aby sa predišlo vysychaniu.

Aj pre jablká a hrušky sú ideálne tmavé a chladné priestory, so vzdušnou vlhkosťou okolo 85-90 %. Pokiaľ sa ovocie skladuje v pivnici, pred uskladnením sa však odporúča dezinfekcia priestoru, plody je potrebné prebrať a poškodené kusy odstrániť. Počas zimy je dôležité ovocie a zeleninu kontrolovať, aby sa zabránilo prípadnému šíreniu hniloby.   

Októbrový zber domáceho ovocia a zeleniny je príjemnou bodkou za celou záhradkárskou sezónou. Správna technika zberu a vhodné uskladnenie plodov zabezpečí, že domáca úroda vydrží dlho v dobrej kvalite. V tomto období je však rovnako dôležitá aj príprava pôdy na nasledujúcu sezónu.

Po zbere je dôležité zo záhonov odstrániť zvyšky rastlín, aby sa predišlo šíreniu chorôb a množeniu škodcov. Pôdu je potrebné obohatiť kompostom alebo hnojom, ktoré zabezpečia dostatok živín pre plodiny v nasledujúcom roku. Na jeseň záhradkári zbierajú nielen posledné plody svojej celoročnej práce, ale pripravujú záhradu aj na nasledujúcu sezónu.