21. decembra 2024

Interiérová zeleň a harmonický domov

Kvety sú symbolom krehkosti a nežnej krásy. Vďaka rastlinám pôsobí aj domácnosť sviežo, pôvabne a útulne. Živá zeleň dokáže v dome či byte vyčariť doslova zázraky – priestor zaplaví energiou plnou života.    

Rastliny v domácnosti skvalitňujú mikroklímu, prispievajú k zvyšovaniu vlhkosti vzduchu, sú lapačom prachu a vytvárajú protihlukovú bariéru. Zeleň prispieva k väčšej pohode a k lepšej koncentrácii. Kvitnúce rastliny zlepšujú náladu a zanedbateľný nie je ani ich vplyv na kreativitu.

Okrem estetických aspektov má však interiérová zeleň významný vplyv aj na ľudské zdravie. Ovplyvňuje všetky vnemy a zmysly človeka, pozitívne vplýva na jeho život a celkový zdravotný stav. A to z nej robí nielen dizajnovo zaujímavým, ale aj veľmi prospešným prvkom v našich domácnostiach.  

V ovzduší sa môžu vyskytovať chemikálie, ktoré sa nachádzajú v rôznych stavebných materiáloch – v lakoch, lepidlách a podobne. Tieto látky pomáhajú likvidovať rastliny na základe svojich fotosyntetických procesov. Napríklad brečtan, lopatkovec, dracéna, ďatľovník, zelenec, fikus a mnoho iných.

Zeleň v interiéri eliminuje z ovzdušia aj elektromagnetický smog, ktorý produkujú domáce elektrospotrebiče, televízory, počítače, mobilné telefóny a iné elektronické zariadenia. Preto sú izbové kvety kľúčom nielen ku krajšiemu, ale aj ku zdravšiemu bývaniu. A ako ich možno rozmnožovať?

Rastliny možno jednoducho rozmnožovať odrezkami, ktoré sa odoberú zdravým rastlinám. Ideálne z častí, ktoré sú najviac osvetlené. Odrezky potom stačí len umiestniť do vody, na teplé a svetlé miesto. Po zakorenení sa nové rastlinky iba zasadia do črepníkov s kvalitným substrátom a zalejú sa vodou.         

Aké sú najčastejšie chyby pri pestovaní izbových rastlín?  

–          nedostatok svetla

–          nadbytok slnečného žiarenia

–          málo čerstvého vzduchu

–          nízka alebo vysoká vzdušná vlhkosť

–          prievan a teplotné výkyvy

–          príliš malá vegetačná nádoba

–          nevhodný alebo nekvalitný substrát

–          nedostatočná či nadbytočná zálievka

–          nepravidelné zavlažovanie

–          nedostatočné alebo nadbytočné hnojenie

–          chýbajúca drenážna vrstva v črepníku

–          veľa rastlinných druhov v malom priestore.